Cmentarz Powązkowski

w Warszawie

Ostatnio dodane
 

WITAM

na Nieoficjalnej Stronie Cmentarza Powązkowskiego w Warszawie


"Ile razy zwiedzałem to miasto umarłych, zawsze nowy obraz mi dawało! A czyż je policzę w pamięci? Każde odwiedziny Powązek, godziły mię coraz więcej z trudem życia, widząc, że śmierć człowieka, czy po dłuższej, czy po krótszej walce przejścia do spoczynku, jest przedmiotem tylu łez, takiej pamięci i tak wzniosłej miłości!..."
Władysław Kazimierz Wójcicki

Nie ma przewodnika po Warszawie, który choćby słówkiem nie wspominałby o Cmentarzu Powązkowskim. Ta ponad 200-letnia nekropolia jest miejscem spoczynku wielu znakomitych Polaków, lecz także licznego grona zwykłych obywateli Warszawy. Z czasem Stare Powązki nabrały charakteru cmentarza elitarnego, przeznaczonego głównie dla bogatych mieszkańców nadwiślańskiego grodu. Widać to między innymi w przepysznej architekturze cmentarnej, która nadal wzbudza podziw zwiedzających cmentarz.

Dziwnym zrządzeniem losu Cmentarz Powązkowski nie doczekał się dotąd własnej strony internetowej. Naturalnie jest wiele miejsc, gdzie można znaleźć fotografie tej pięknej nekropolii, ale rzadko kiedy uzupełnione są informacjami o dziejach cmentarza.

Postanowiłam zatem stworzyć Encyklopedię Cmentarza Powązkowskiego. Encyklopedię w tym sensie, że zawierać będzie możliwie wszystkie wiadomości "z dziedziny", a więc historię nekropolii, opisy nagrobków, informacje o pochowanych i oczywiście fotografie (dużo fotografii ;)). W przeciwieństwie jednak do współczesnych polskich publikacji tego typu nie zamierzam się (zbytnio) ograniczać co do wielkości artykułów w myśl zasady hic omnia (łac. tu wszystko).

Niniejsza strona jest stroną PRYWATNĄ, powstałą bez udziału Zarządu Cmentarza Powązkowskiego. Proszę nie kierować do mnie pytań w sprawach związanych z ewidencją zmarłych lub administracją cmentarzem.

Sowa

PRZECZYTAJ
zanim wyślesz mail